top of page

Шлюб

Шлюб — зводиться до того, щоб майбутнє подружжя, обіцяючи перед вівтарем були вірним один одному, отримує через священнослужителів благодать однодушності «до благословенного народження і християнського виховання дітей».

Ми згадуємо Євангеліє Матвія (1:18): "Народження ж Ісуса Христа сталося так. Коли Його матір Марію заручено з Йосипом, то перш, ніж зійшлися вони, виявилося, що вона має в утробі від Духа Святого"
Історично-біблійна примітка: У Івриті термін "заручення" - "Qiddushin", означав освячення - особи були освячені перед Богом Святим Духом. Заручення не є повнотою шлюбу (пара все ще живий окремо), це створює обов'язкове онтологічне взаємовідношення, і так є більше, ніж звичайне зобов'язання. Шлюбом (у Івриті, "Nishuin" - "підняття"), пара об'єднується, щоб встановити співтовариство життя. Пара, яка є заручена, стає в притворі храму.

Молитва Заручення

Боже вічний, ти зібрав воєдино віддалених від себе і встановив для них нерозривний союз любови, ти благословив Ісаака й Ревеку і вчинив їх наслідниками твоєї обітинці; сам благослови і рабів твоїх, (ім’я) і (ім’я), наставляючи їх на всяке добре діло.Бо милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків....

Накладання перстенів

Перстені - символи вічної любові Бога і нескінченної любові до нас. Застава вічної любові запевняє і визначає вічним і абсолютним зобов'язанням Бога до них і до нас всіх.
Священик робить перстнем знак хреста над головою жениха і накладає перстень на праву руку:
Заручається раб божий (ім’я) з рабою божою (ім’я) в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь. Так само й невісті: Заручається раба божа (ім’я) з рабом божим (ім’я) в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Господи Боже наш, ти був супутником слуги патріярха Авраама в Месопотамії, посилаючи висватати дужину для сина його Ісаака, і відкрив йому через черпання води, щоб заручити Ревеку. Сам благослови заручини рабів твоїх (ім’я) і (ім’я), і утверди промовлене ними слово, утверди їх святим твоїм з’єднанням. Бо ти спочатку створив мужеську стать і жіночу, і ти з’єднуєш з мужем жону на поміч і на сприймання людського роду. Сам, отже, Господи Боже наш, ти, що послав істину в насліддя твоє і обітницю твою рабам твоїм, отцям нашим, вибранцям твоїм з роду в рід, зглянься на раба твого (ім’я) і на рабу твою (ім’я), і утверди заручених у вірі, єдинодумстві, і істині, і любові. Ти бо, Господи, показав встановлення заручин і утвердження всього.Через перстень була дана влада Йосифові в Єгипті, через перстень прославився Даниїл у країні вавилонській, через перстень виявилася істина Тамари, через перстень Отець наш небесний щедрий був до сина свого: Дайте бо, мовить, перстень на правицю його, і, заколовши годоване теля, їжмо, і веселімся. Сама правиця твоя, Господи, узброїла Мойсея в Червоному морі, словом бо твоїм істинним небеса утвердилися і земля оснувалася; і правиця рабів твоїх благословиться словом твоїм могутнім і раменом твоїм високим.Сам, отже, і нині, Владико, благослови це накладання перстенів благословенням небесним, і ангел твій нехай іде перед ними в усі дні життя їх. Бо ти благословляєш і освячуєш усе, і тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Весільна Церемонія

У Візантійській Традиції, Весілля справляли в неділю. Є народні традиції, особливо для жінок, які одружуться що і як вони мають робити у цей день, поза межами різних богослужінь.

Благословення Батьків:

Благословення Батьків до Весілля - традиція, яку благочестиво сповідують багато українських вірних.
Після того, як наречена і наречений одержали благословення від їх батьків, вони приступають до притвору храму.
Там їх зустрічає Священик. і тричі хрестить їх Хрестом.
Якщо Заручення ще не було, Весільна служба починається з Обряду Заручення. 
Священик приводить пару до середини храму у супроводі співу Псалма 127. 
Молодих питають, чи мають вони хороше і чесне бажання і міцний намір узяти одного одного як дружину і чоловіка. 
Їх питають, чи обіцяли вони себе іншим.
Якщо вони відповіли, що вони мають бажання і намір і урочисто оголосили, що вони не обіцяли себе іншим для шлюбу, то Священик продовжує обряд шлюбу.
Священик дає Наречені і нареченому запалені Свічки (спогади про Пасху і Хрещення).
Таїнство починається виголосом таким як на Літургії.
Благословенне царство Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
За рабів божих (ім’я) і (ім’я), що нині з’єднуються одне з одним у спільноту подружжя, і за спасення їх Господу помолимся.
Щоб благословенне було це подружжя, як те, що в Кані галилейській, Господу помолимся.
Щоб дані були їм доброчесність і плід утроби на добро, Господу помолимся.
Щоб дарувалося їм благословення у дітях і життя бездоганне, Господу помолимся.
Щоб дарував їм і нам усе, чого для спасення просимо, Господу помолимся.

Молитви вінчання

"Боже пречистий і всієї тварі сотворителю, ти через твоє чоловіколюбіє ребро праотця Адама преобразив у жінку, і благословив їх, і сказав: Ростіть і множіться, і володійте землею; і обоє їх в одне злучив, бо ради того оставить чоловік отця свого і матір і прилучиться до дружини своєї, і будуть двоє, як одне тіло; і кого Бог злучив, людина нехай не розлучає.
Ти благословив раба твого Авраама, і лоно Сари розкрив, і вчинив його батьком численних народів; ти дарував Ісаакові Ревеку і плід їх благословив; ти злучив Якова з Рахилею і від нього дванядцять патріярхів явив; ти з’єднав Йосифа з Асинетою і як плід дітородження Єфрема й Манасію їм дарував; ти злучив Захарію і Єлисавету і сина їх як предтечу пречистого твого рождества показав; ти виростив плоттю із кореня Єсеєвого Приснодіву, і з неї воплотився і народився на спасення роду людського. Ти через невимовний твій дар і велику доброту прийшов до Кани галилейської і там подружжя благословив, щоб показати, що з твоєї волі є законне подружжя і дітородження з нього. Сам, Владико пресвятий, прийми моління нас, рабів твоїх, і – як там, так і тут – прийми невидимим твоїм пришестям і благослови подружжя це, і дай рабам твоїм, (ім’я) і (ім’я), життя мирне, довгі літа, доброчесність, любов взаємну в союзі миру, рід довговічний, у дітях утіху і нев’янучий вінець слави.
Сподоби їх видіти дітей дітей своїх, охорони ложе їх від небезпек. І дай їм від роси небесної з висот і від достатку земного, наповни їх доми пшеницею, вином і оливою, і всяким добром, щоб вони подавали потребуючим. Дай воднораз і тим, що з ними, усе, чого вони просять на спасення.
Бо ти єси Бог милости, і щедрот, і чоловіколюбія, і тобі славу возсилаємо з безначальним твоїм Отцем і пресвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. 
Боже святий, ти з пороху сотворив чоловіка і з ребра його создав жінку, і дав йому помічницю, відповідну до нього, бо так було вгодно твоїй величності, щоб не самому бути чоловікові на землі.
Сам і нині, Владико, пошли руку твою з святого жилища твого, і з’єднай раба твого (ім’я) і рабу твою (ім’я), бо ти з’єднуєш жінку з мужем. З’єднай їх в однодумності, вінчай їх на любов, злучи їх в одне тіло, даруй їм потомство і радість у дітях.
Бо твоя є влада і твоє є царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вінчання

Священик благословляє молодих вінцями і покладає їх на голови . 
Вінчається раб божий (ім’я) з рабою божою (ім’я) в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Вінчається раба божа (ім’я) з рабом божим (ім’я), в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Священик благословить наречену і нареченого: "Господи Боже наш, славою і честю вінчай їх!", Послання Якова (1:12) оголошує "Блаженна людина, що витерпить пробу, бо, бувши випробувана, дістане вінця життя, якого Господь обіцяв тим, хто любить Його." 
Також, св. Павло в його Другому посланні до Тимофія (4:8) згадує про Вінець Праведності: " Наостанку мені призначається вінок праведности, якого мені того дня дасть Господь, Суддя праведний; і не тільки мені, але й усім, хто прихід Його полюбив."
Пророк Ісайя (28:5) пророкував це в день Господа, "Стане Господь Саваот того дня за прекрасну корону, і за пишний вінок для останку народу Його". Також мудрість соломонової притчі (12:4a) каже, що "дружина - вінець її чоловіка". Нарешті св. Петро в його Першому Посланні (5:4) заявляє, що, "А коли Архипастир з'явиться, то одержите ви нев'янучого вінка слави", - ясно демонструючи природу Святої тайни шлюбу.

Читання Апостола

Еф. 5:20 - 33 
"Браття, дякуйте за все завжди Господеві й Отцеві в ім’я Господа нашого Ісуса Христа.
Коріться один одному в острасі Божому. Жінки нехай коряться своїм чоловікам, як Господеві, бо чоловік голова жінки, як і Христос – голова Церкви, свого тіла, якого він Спаситель. А як Церква кориться Христові, так у всьому жінки – своїм чоловікам.
Чоловіки, любіть своїх жінок, як Христос полюбив Церкву і видав себе за неї, щоб її освятити купіллю води зо словом, щоб поставити собі Церкву славну, без плями чи пороку, або чогось подібного, але щоб була свята й непорочна. Так і чоловіки повинні любити своїх жінок, як свої тіла; бо, хто любить свою жінку, самого себе любить.
Ніхто ж ніколи свого тіла не ненавидів, але він годує його і піклується ним, як Христос Церквою, бо ми члени тіла його. Тим-то покине чоловік батька свого й матір і пристане до своєї жінки, і вони обоє будуть одне тіло.
Це велика тайна, а я говорю про Христа і про Церкву. Тому нехай кожний з вас зокрема любить свою жінку, як себе самого, а жінка нехай шанує свого мужа...."

Читання Євангелія

Іван 2:1-11
"Одного разу було весілля в Кані Галилейській, і була там мати Ісуса. Запросили на весілля також Ісуса та його учнів. Коли ж забракло вина, мати Ісуса каже до нього: Вина не мають. Ісус відповів їй: Що мені і тобі, жінко? Ще не прийшла моя година. Але мати його мовила до слуг: Що тільки скаже вам, робіть.
Було ж там шість кам’яних посудин на воду, що були для юдейських очищень; кожна вміщала дві або три міри. Сказав їм Ісус: Наповнить посудини водою. Вони наповнили їх доверху. Далі каже: Зачерпніть тепер і несіть до весільного старости. І понесли.
Коли староста покуштував воду, що стала вином (не знаючи, звідки воно взялося; знали тільки слуги, які зачерпнули воду), закликав він молодого і каже до нього: Кожен чоловік дає спершу вино добре, а як уп’ються – гірше. Ти ж добре вино зберіг досі.
Ось такий початок чудес учинив Ісус у Кані галилейській, і тим об’явив свою славу, і учні його увірували в нього".
Молитва:
"Господи Боже наш, ти у спасительнім твоїм промислі сподобив у Кані галилейській показати цінність подружжя твоїм пришестям: сам нині рабів твоїх (ім’я) і (ім’я), що їм зволив ти з’єднатися одне з одним, збережи в мирі й однодумності, покажи чесним їх подружжя, збережи нескверним їх ложе, зволь, щоб їх співжиття було непорочне, дай їм дожити глибокої старости і чистим серцем сповняти заповіді твої..."
Молитва "Отче Наш".
Спільна чаша.
"Боже, ти все сотворив силою твоєю, і утвердив вселенну, і прикрасив вінець всього сотвореного тобою, і рабів твоїх цих, що звінчалися на спільноту подружжя, благослови благословенням духовним..."
Під час обряду вінчання, щойно одружені, причащалися. 
Так спочатку спільна чаша була євхаристійною чашою, звідки дружина і чоловік споживали Причастя.
Нині, пара п'є разом благословенне вино з загальної чаші .

Процесія

Священик, чий єпитрахиль обгорнув шлюбний рушник, що зв'язує праві руки нового подружжя, тричі обводить їх навколо аналоя - тримаючи Святий Хрест. Це символізує мандри їхнього життя разом (як земні, так і вічні), зараз назавжди поєднаних один з одним і, слідуючи за Христом.
Ісає, ликуй, Діва мала в утробі і родила Сина Еммануїла, Бога і чоловіка, Восток – ім’я йому; його величаючи, Діву ублажаємо.
Святії мученики, ви славно страждали і вінчалися, тож моліться до Господа, щоб помилував душі наші.
Слава тобі, Христе Боже, апостолів похвало і мучеників радосте; їх же проповідь – Тройця єдиносущна.

Зняття Вінців

Возвеличся, женише, як Авраам, і благословися, як Ісаак, і умножся, як Яків, пробуваючи в мирі і сповняючи в правді заповіді Божі.
І ти, невісто, возвеличся, як Сара, і возвеселися, як Ревека, і умножся, як Рахиль, втішаючися своїм мужем, придержуючись меж закону, бо так зволив Бог.
Молитва:
Боже, Боже наш, ти прийшов у Кану Галилейську і подружжя там благословив. Благослови ж рабів твоїм оцих, що з волі твоєї з’єдналися у спільноту подружжя. Благослові їхні входи і ізходи, умнож у добрі життя їх, прийми вінці їх у царстві твоїм, зберігаючи їх чистими, непорочними й бездоганними на віки віків.
Відпуст
Отець, Син і Святий Дух, Всесвята, Єдиносущна й Живоначальна Тройця, єдине Божество і Царство, нехай благословить вас, і нехай дасть вам довге життя, радість у дітях, успіх у житті й землі, нехай сподобить вас і добра обіцяні приймати, молитвами святої Богородиці і всіх святих.
Христос. Що в Кані Галилейській пришестям Своїм чесноту шлюбу показав, істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері, святих славних і все хвальних Апостолів, святих Богом увінчаних і рівноапостольних Константина та Єлени, святого великомученика Прокопія і всіх святих, помилує і спасе нас, бо Він Милосердний І Чоловіколюбець.

Многоліття

Благодійне і мирне життя, мир, здоровя і всьому благий успіх, подай Господи нововінчаним рабам твоїм (імена) і збережи їх на многії літа.

bottom of page