top of page

Після хіротонії Василя Липківського на митрополита та Нестора Шараївського на архієпископа відбулося висвята Івана Теодоровича, котрого вже висвячували самі Липківський та Шараївський - це відбулось 26 жовтня 1921 р. Саме Теодорович і очолить пізніше Українську Православну Церкву США та Канади. Іван Теодорович народився 6 жовтня 1887 р. на Волині, навчався в Житомирській духовній семінарії, але був звільнений з неї за українофільство. У 1915 р. він все ж став священиком, під час подій 1917 - 1920 років був військовим капеланом армії УНР та інших українських військових угрупувань.

На момент єпископської хіротонії він був удівцем, направлення отримав на Подільську кафедру, але в 1924 р. у сані архієпископа УАПЦ він виїхав на американський континент, щоб очолити там українські православні парафії.


Одразу після приїзду Теодоровича до північної Америки відбулись Собори православних українців у США та Канаді. Собор у США постановив утворити з вже існуючої української архиєпархії Американо - Українську Православну Церкву в США, а стати на її чолі запросив архиєпископа Івана Теодоровича, якому колишній першоієрарх української православної юрисдикції у США митрополит Германос з Антіохійської Православної Церкви офіційно передав свої обов'язки.


Собор Української Греко-Православної Церкви Канади проходив 16 - 17 липня 1924 р. і так само прийняв постанову просити Івана Теодоровича очолити їхню Церкву, на що він погодився. Через велику зайнятість Теодорович відвідував українські парафії в Канаді тільки взимку, влітку ж адмініструванням церковного життя у Канаді займався о. Семен Савчук - голова консисторії УГПЦК. 


На кінець 1928 р. УГПЦК мала приблизно 64 тис. вірних, організованих у 152 парафіяльні громади, пастирську опіку над якими здійснював 21 священик. В 1940 р. вже було 189 парафій: 81 у Саскачевані, 55 в Альберті, 53 у Манітобі. Богослужбовою мовою українських парафій і в Канаді, і в США була мова українська. Через певний час почалися суперечки стосовно неканонічної висвяти архієпископа Івана Теодоровича. І тому в 1929 році група православних українців США зібралися на Собор в м. Аллентаун (штат Філадельфія), на якому постановили утворити окрему Українську Православну Церкву в Америці, адміністрування в котрій було доручено священику Йосипу Жуку. Собор 1931 р. у м. Нью - Йорк обрав о. Йосипа Жука на єпископа УПЦ в Америці, і в 1932 р. два архієреї Антіохійського Патріархату висвятили о. Йосипа Жука на єпископа у нью - йоркському Свято-Володимирському Соборі на 14-й вулиці. Але єпископ Йосип Жук не прожив після цього і двох років, а тому УПЦ в Америці знову залишилася без єпископа.

bottom of page